ccf20160331_00000_400

Co to jest szkoła promująca zdrowie?

1. Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje, ale także żyje - nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp.
  2. Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.
  3. Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych" wyborów.
  4. Tworzy warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.
  5. Umożliwia aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach.

Zgodnie z założeniami Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, której Polska jest członkiem, nadrzędnym celem szkoły promującej zdrowie jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej, tzn. pracowników i uczniów.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

1. Pomaga członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
  2. Tworzy strukturę i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.
  3. Prowadzi edukację zdrowotną uczniów, pracowników i dąży do zwiększenia jej skuteczności.
  4. Tworzy klimat społeczny sprzyjający:Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.
    • zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
    • osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,
    • uczestnictwu, partnerstwu oraz współdziałaniu członków szkolnej społeczności, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.
  5. Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.

Gazetki szkoły promującej zdrowie w naszej szkole

dsc02464_400

dsc02466_400

Działania PSP Walce

Aktywne przerwy-

Mikołajki na sportowo- Po pożegnaniu Mikołaja odbyły się zawody sportowe zorganizowane dla wszystkich klas naszej szkoły. Pierwsze o zwycięstwo walczyły klasy młodsze. Każdy uczestnik musiał wziąć udział w pięciu konkurencjach:

1. Rzut woreczkiem

2. Bieg wahadłowy

3. Kręgle

4. Rzut do kosza

5. Slalom na platformie

Dzieci bawiły się doskonale, a wychowawcy kibicowali swoim podopiecznym.

dsc01717_400

Śniadanie daje moc-  Dzień 6 listopada był w naszej szkole dniem szczególnym. Tak jak wiele szkół w Polsce przystąpiliśmy do programu "Śniadanie daje moc" i biliśmy rekord Guinnessa w największej liczbie osób przyrzdzających zdrowe śniadanie.

1_28_400

Mleko i owoce w szkole-

dsc02637_400

dsc02644_400

dsc02645_400

Dzień Marchewki-  Piątek, 24 października, w naszej szkole był dniem kiedy to obchodziliśmy Święto Marchewki. W ramach promocji zdrowia i zdrowego stylu życia uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły marchewki, z których własnoręcznie lub z pomocą zaproszonych mam, przygotowali zdrowe surówki i soki. Niektórym dane było również spróbować ciasta marchewkowego. Aby ten dzień na długo wszystkim zapadł w pamięci uczniowie  ubrani byli na pomarańczowo, czyli przypominali marchewki, a w marchewkowy temat wprowadzili nas uczniowie klasy IIIb, którzy przygotowali śmieszną , ale bardzo pouczającą scenkę na temat tego czy zdrowsze są chipsy czy witaminki. Dodatkowo, aby wszystkich zachęcić do zdrowego stylu życia, uczniowie razem z Kubusiem znanym z reklamy zaśpiewali i zatańczyli wesołą piosenkę o witaminkach.

dsc08923

Turnieje i zawody sportowe- W czwartek, 1 października, odbyły się w Żyrowej biegi przełajowe "Jesienny Cross- Zdzieszowice 2015", w których wzięli udział uczniowie klas I-VI naszej szkoły. I chłopcy i dziewczęta z wielkim zaangażowaniem walczyli o dobre miejsce w swojej kategorii wiekowej. Nasi uczniowie cztery razy stanęli na podium.

dsc01148

W okresie od 0.11.2015 do 20.11.2015 roku rozegraliśmy serię turniejów piłkarskich: "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" oraz halowa piłka nożna chłopców w kategorii szkół podstawowych.

dsc01664

Pieszo na Biskupią Kopę- Klasa III,w dniu 5 października 2015r., o godz. 8, wyruszyła na wycieczkę w Góry Opawskie.Celem było zdobycie szczytu Kopa Biskupia, który ma 890m.Od rana dopisywała piękna pogoda, a wszyscy uczestnicy mieli dobre humory.

img_8886

Gry i zabawy klasa III-  W piątek, 13.02.2015 roku, odbyły się w naszej szkole ,, Gry i Zabawy dla dzieci klas I-III''. W zawodach udział wzięły dzieci ze szkoły podstawowej w Brożcu, Żużeli oraz dwie drużyny gospodarzy - Walce 1  i Walce 2. Każda ekipa składała się z dziewięciu zawodników po trzech z każdej klasy.

dsc09875

Udzielanie pierwszej pomocy-  Uczymy ratować

dsc00519

Aktywne spędzanie czasu-  dbamy, aby nasi uczniowie aktywnie spędzali czas na wycieczkach szkolnych.

p1050671

p1050682

Wycieczka do Srebrnej Góry

dsc04857

Wycieczka na Górę św. Anny

dsc04918

Wycieczka na ranczo w Radziejowie

19.10.2016r. klasy II przygotowały pyszną, zdrową i wielowitaminową- jesienną surówkę.

dsc04259_400

dsc04265_400